Skip Navigation

Wisconsin State Fair Premier Exhibitor Results

Over 200 of Wisconsin’s best livestock youth participated in this years Wisconsin State Fair Premier Exhibitor Contests held during the Fair, August 4th-14th!  The Premier Exhibitor Contests provide an opportunity for junior exhibitors to compete in individual educational competitions such as a judging, skillathon, quiz, showmanship, and an industry interview. Premier Exhibitor contests were offered in each of the following livestock species exhibited at the Fair: beef, sheep, and swine. The top ten overall contestants in each species contest and also to the top winner in each event receive prizes and awards from the State Fair and industry sponsors.  Please join us as we congratulate the participants and winners in this ultimate livestock skills test.

Beef:

Top Ten Overall Beef Premier Exhibitor Competition winners by county are:

1st – Aaron Zimmerman, Marathon

2nd – Ashley Zimmerman, Marathon

3rd – Shea Esser, Grant

4th – Julie Wiechert, Washington

5th – Jessica Radcliffe, Marathon

6th – Nicholas Colle, Kewaunee

7th – Michaela Remiker, Manitowoc

8th – Cody Welke, Eau Claire

9th – Jake Adams, Grant

10th – Brett Jones, Lafayette

Skillathon and Quiz: Aaron Zimmerman, Marathon

Judging: 1st Place tie – Nicholas Colle, Kewaunee and Shea Esser, Grant

Industry Interview: Julie Wiechert, Washington

Thanks to our competition sponsors: Wisconsin Cattlemen’s Association, Profiles Show Supply & Custom Embroidery, Andis Co. and Wisconsin State Fair.

 

Sheep:

Top Ten Overall Sheep Premier Exhibitor Competition winners by county are:

1st – John Jones, Columbia

2nd – Kelly Vierck, Dodge

3rd – Dalton Kelman, Jefferson

4th – Jenna Langer, Columbia

5th – Hannah Taylor, Columbia

6th – Jessica Taylor, Columbia

7th – Katelyn Schmoll, Marathon

8th – Haley Yunker, Polk

9th – Emily Petzel, Polk

10th – Mitchell Johnston, Polk

Skillathon, Judging and Industry Interview: John Jones, Columbia

Quiz: Dalton Kelman, Jefferson

Thanks to our competition sponsors: Wisconsin Sheep Breeders Cooperative, Profiles Show Supply & Custom Embroidery, Andis Co. and Wisconsin State Fair.

 

Swine:

Top Ten Overall Swine Premier Exhibitor Competition winners by county are:

1st – Bridget Achterberg, Marathon

2nd – Samantha Piper, Jefferson

3rd – TJ Doherty, Jefferson

4th – Christopher Vierck, Dodge

5th – Kelly Wirkus, Marathon

6th – Kate Griswold, Dane

7th – Collin Keel, Dodge

8th – Brian Wehrle, Waupaca

9th – Morgan Pittz, Iowa

10th – Kevin Etta, Washington

Skillathon: Christopher Vierck, Dodge

Quiz: Kate Griswold, Dane

Judging: Samantha Piper, Jefferson

Industry Interview: Bridget Achterberg, Marathon

Thanks to our competition sponsors: Wisconsin Pork Association, Wisconsin Show Pig Association, Profiles Show Supply & Custom Embroidery, Andis Co. and Wisconsin State Fair.

Sharing is Caring - Click Below to Share