Northeast and Southeast Area Animal Science Days Dairy Judging Contest

Contact: Beth Heinze, (608) 263-9409 or heinze2@wisc.edu

Area youth competed in two Area Animal Science days June 13 in Shawano and June 14 in Jefferson.  The top two teams in each division and the top two individuals not on one of those teams earned a right to compete at the state contest that will be Monday, July 22, in Marshfield held in conjunction with the state Guernsey and Ayrshire show.

Northeast, Brown County

Seven counties competed in the Senior division at the Northeast Area Animal Science Days contest in Shawano with Kewaunee County taking top honors.  Jordan Ebert, Carmen Haack, Mike Moede and Mikayla Knorn made up the winning Senior team. Jordan Ebert was also the high individual in the Senior division with 493 points, followed by Ethan Dado of Polk county in second with a score of 489 points.  Winning the Junior division was the team from Shawano County, which consisted of Mason Jauquet, Nathan Ferfecki, Maccy Gwaldt and Colin Wussow, all placing in the top five individually. The top individual in the Junior division was Mason Jauquet from Shawano County with 405 points, his teammate Nathan Ferfecki placed second with 397 points.

Top 5 Senior Teams:

  1. Kewaunee (Team One) County
  2. Polk County
  3. Shawano County
  4. Kewaunee (Team Two) County
  5. Waupaca County

Top 10 Senior Individuals:

  1. Jordan Ebert — Kewaunee County
  2. Ethan Dado — Polk County
  3. Laura Jensen — Polk County
  4. Cody Getschel — Polk County
  5. Carmen Haack — Kewaunee County
  6. Mike Moede — Kewaunee County
  7. Kaila Wussow — Shawano County
  8. Trent Dado — Polk County
  9. Katie Bauer — Waupaca County
  10. Carson Graf — Shawano County

Top 5 Junior Teams:

  1. Shawano (Team One) County
  2. Kewaunee (Team One) County
  3. Shawano (Team Two) County
  4. Langlade County
  5. Kewaunee (Team Two) County

Top 10 Junior Individuals:

  1. Mason Jauquet — Shawano County
  2. Nathan Ferfecki — Shawano County
  3. Maddy Gwalt — Shawano County
  4. Megan Svnka — Kewaunee County
  5. Colin Wussow — Shawano County
  6. Carter Jauquet — Shawano County
  7. Marcus Krentz — Winnebago County
  8. Tyler Schroepfer — Langlade County
  9. Taylor Gracyalny — Shawano County
  10. Megan Moede — Kewaunee County

Southeast, Jefferson County

Nine Senior teams competed at the Southeast Area Animal Science Days contest held in Jefferson on Friday, June 14.  The winning Senior team was the team from Dane County.  The team consisted of members: Natalie Endres, Elizabeth Sarbacker, Emma Olstad, and Elizabeth Endres.  The top Senior Individual was Natalie Endres of Dane County with 509 points, and a close second was Nicole Wright of Jefferson County with 505 points. Columbia County won the Junior Division with team members: Mikayla Endres, Alli Walker, Ashley Hagenow, Brett Walker, and Sarah Hagenow.  The high Junior Individual was Mikayla Endres of Columbia County, winning the tie, which was broken by Type Analysis Questions Score, over Collin Uecker. Both individuals had an overall score of 401 points.

Top 5 Senior Teams:

  1. Dane (Team One) County
  2. Rock (Team One) County
  3. Jefferson County
  4. Columbia County
  5. Dane (Team Two) County

Top 10 Senior Individuals:

  1. Natalie Endres – Dane County
  2. Nicole Wright – Jefferson County
  3. Kristen Broege – Rock County
  4. Carley Krull – Jefferson County
  5. Abigail Martin – Rock County
  6. Otis Johnson – Rock County
  7. Elizabeth Sarbacker – Dane County
  8. Emma Olstad – Dane County
  9. Austin Seely – Columbia County
  10. Lizi Endres – Dane County

Top 5 Junior Teams:

  1. Columbia County
  2. Dane County
  3. Jefferson County
  4. Rock (Team One) County
  5. Rock (Team Two) County

Top 10 Junior Individuals:

  1. Mikayla Endres – Columbia County
  2. Colin Uecker- Jefferson County
  3. Alli Walker – Columbia County
  4. Lindsey Sarbacker – Dane County
  5. Hope Petersheim – Vernon County
  6. Olivia Brandenburg – Jefferson  County
  7. Jenna Broege- Rock County
  8. Ashley Hagenow – Columbia County
  9. Molly Olstad – Dane County
  10. Ben Kronberg – Rock  County

Photos can be found at:

https://plus.google.com/photos/108364640678807335947/albums/5890874256694143185?authkey=CJH_wcnbneOqxwE

 

Sharing is Caring - Click Below to Share


Tags: