2011 World Beef Expo Youth Sweepstakes Results

Youth from over 6 different states participated in the Youth Sweepstakes Contest at the 2011 World Beef Expo.  The sweepstakes competition test the knowledge of youth in the following areas:  public speaking, livestock judging, herdsmanship, sales talk, photo journalism, showmanship, live placing of their beef animal.  Youth place individually in each area and overall by combining the youth’s top 4 scores.  This event gives youth an opportunity to showcase their knowledge of beef and the beef industry.  This event is organized by Bernie O’Rourke, Extension Youth Livestock Specialist.

Listed below are the winners from the 2011 World Beef Expo Youth Sweepstakes Competition.

Junior Overall Sweepstakes

  1. Eric Schafer, Owaneco, IL
  2. Sam Henderson, East Troy, WI
  3. Jack Henderson, East Troy, WI
  4. Garett Handsacker, Pearl City, IL
  5. Elysa Doherty, Johnson Creek, WI

Intermediate Overall Sweepstakes

  1. Ashley Zimmerman, Spencer, WI
  2. Lucas Wisnefski, Wyoming, IL
  3. Aubrey Doherty, Johnson Creek, WI
  4. Nicole Welke, Osseo, WI
  5. Alexis Timmel, Johnson Creek, WI

Senior Overall Sweepstakes

  1. Aaron Zimmerman, Spencer, WI
  2. Nick Colle, Luxemberg, WI
  3. Michaela, Remiker, Whitelaw, WI
  4. Paige Sudbrink, Clear Lake, WI
  5. Cody Welke, Osseo, WI

Junior Photo Journalism

  1. Courtney Zimmerman, Spencer, WI
  2. Sam Henderson, East Troy, WI
  3. Elysa Doherty, Johnson Creek, WI
  4. Emily Wilkerson, Adel, IA
  5. Brooke Welke, Osseo, WI
  6. Jack Henderson, East Troy, WI
  7. Katelyn Zimmerman, Spencer, WI
  8. Sydney Wisnefski,, Wyoming, IL

Intermediate Photo Journalism

  1. Ashley Zimmerman, Spencer, WI
  2. Lucas Wisnefski, Wyoming, IL
  3. Aubrey Doherty, Johnson Creek, WI
  4. Nicole Welke, Osseo, WI

Senior Photo Journalism

  1. Aaron Zimmerman, Spencer, WI
  2. Nick Colle, Luxemburg, WI
  3. Gloria Kesler, Menasha, WI
  4. Cody Welke, Osseo, WI
  5. Kevin Welke, Osseo, WI

Junior Livestock Judging

  1. Garrett Handsacker, Pearl City, IL
  2. Paige Gaffney, Barneveld, WI
  3. Eric Schafer, Owaneco, IL
  4. Sydney Wisnefski, Wyoming, IL
  5. Elysa Doherty, Johnson Creek, WI
  6. Sam Henderson, East Troy, WI
  7. Hannah Tremaine, Oconomowoc, WI
  8. Brooke Welke, Osseo, WI

Intermediate Livestock Judging

  1. Lucas Wisnefski, Wyoming, IL
  2. Aubrey Doherty, Johnson Creek, WI
  3. Bridget Hoffman, Whitewater, WI
  4. Alexis Timmel, Johnson Creek, WI
  5. Kendra Snyder, Lena, IL
  6. Ashley Zimmerman, Spencer, WI
  7. Nicole Welke, Osseo, WI
  8. Clayton Ruter, Shannon, WI

Senior Livestock Judging

  1. Aaron Zimmerman, Spencer, WI
  2. Cody Welke, Spencer, WI
  3. Kevin Welke, Osseo, WI
  4. Michaela Remiker, Whitelaw, WI

Junior Sales Talk

  1. Elysa Doherty, Johnson Creek, WI
  2. Sam Henderson, East Troy, WI
  3. Courtney Zimmerman, Spencer, WI
  4. Katelyn Zimmerman, Spencer, WI
  5. Brooke Welke, Osseo, WI
  6. Garrett Handsacker, Pearl City, IL
  7. Paige Gaffney, Barneveld, WI
  8. Sydney Wisnefski, Wyoming, IL

Intermediate Sales Talk

  1. Ashley Zimmerman, Spencer, WI
  2. Nicole Welke, Osseo, WI
  3. Lucas Wisnefski, Wyoming, IL
  4. Aubrey Doherty, Johnson Creek, WI
  5. Kendra Snyder, Lena, IL
  6. Alexis Timmel, Johnson Creek, WI
  7. Lauren Hoffman, Whitewater, WI
  8. Bridgett Hoffman, Whitewater, WI

Senior Sales Talk

  1. Aaron Zimmerman, Spencer, WI
  2. Nick Colle, Luxemberg, WI
  3. Paige Sudbrink, Clear Lake, WI
  4. Michaela Remiker, Whitelaw, WI
  5. Shea Esser, Bloomington, WI
  6. Gloria Kesler, Menasha, WI
  7. Kevin Welke, Osseo, WI
  8. Cody Welke, Osseo, WI

Junior Public Speaking

  1. Eric Schafer, Owaneco, IL
  2. Sam Henderson, East Troy, WI
  3. Elysa Doherty, Johnson Creek, WI
  4. Jack Henderson, East Troy, WI
  5. Sydney Wisnefski, Wyoming, IL
  6. Emily Wilkerson, Adel, IA
  7. Katelyn Zimmerman, Spencer, WI

Intermediate Public Speaking

  1. Lucas Wisnefski, Wyoming, IL
  2. Ashley Zimmerman, Spencer, WI

Senior Public Speaking

  1. Aaron Zimmerman, Spencer, WI
  2. Gloria Kesler, Menasha, WI

Junior Herdsmanship

  1. Hannah Tremaine, Oconomowoc, WI
  2. Eric Schafer, Owaneco, IL
  3. Jack Henderson, East Troy, WI
  4. Hunter Rhea, Stone Lake, WI
  5. Garrett Handsacker, Pearl City, IL
  6. Katelyn Zimmerman, Spencer, WI
  7. Paige Gaffney, Barneveld, WI
  8. Sydney Wisnefski, Wyoming, IL

Intermediate Herdsmanship

  1. Ashley Zimmerman, Spencer, WI
  2. Aubrey Doherty, Johnson Creek, WI
  3. Alexis Timmel, Johnson Creek, WI
  4. Renee Lock, Avon, IL
  5. Lucas Wisnefski, Wyoming, IL
  6. Tyler Crosby, Shell Lake, WI
  7. Nicole Welke, Osseo, WI
  8. Bridgett Hoffman, Whitewater, WI

Senior Herdsmanship

  1. Aaron Zimmerman, Spencer, WI
  2. Michaela Remiker, Whitelaw, WI
  3. Shea Esser, Bloomington, WI
  4. Nick Colle, Luxemberg, WI
  5. Cody Welke, Osseo, WI
  6. Paige Sudbrink, Clear Lake, WI
  7. Kevin Welke, Osseo, WI
  8. Gloria Kesler, Menasha, WI

Showmanship

8 year olds

  1. Sydney Espenscheid-Stolee, Argyle, WI
  2. Jorden Renn, Hartland, WI
  3. Connor Dobson, Johnson Creek, WI
  4. Cortney Zimmerman, Spencer, WI
  5. Hannah Hoffmann, Whitewater, WI

9 year olds

  1. Dylan Horstmeyer, Marshall, WI
  2. Eric Schafer, Owanelo, IL
  3. Sam Henderson, East Troy, WI
  4. Brooke Welke, Osseo, WI
  5. Martin Shelliam, Hazel Green, WI

10 year olds

  1. Savannah Siegler, Burlington, WI
  2. Austin Miller, Lanark, IL
  3. Garrett Handsacker, Pearl City, IL
  4. Hannah Tremaine, Oconomowoc, WI
  5. Madison Katzenberger, Monroe, WI
  6. Brooke Kelsey, Sparta, WI
  7. Bryce Ladwig, Cascade, WI
  8. Samantha Kerian, Richland Center, WI

 

11 year olds

  1. Jack Henderson, East Troy, WI
  2. Keith Pezunoski, Peru, IL
  3. Syndey Wisnefski, Wyoming, IL
  4. Paige Gaffney, Barneveld, WI
  5. Elysa Doherty, Johnson Creek, WI
  6. Eryn Beisbier, Reedsburg, WI
  7. Karissa Juckem, Chilton, WI
  8. Cole Chapman, Dalton, WI

12 year olds

  1. Skyler Fischer, Pearl City, IL
  2. Maddie Hodge, Janesville, WI
  3. Claire Hawthorne, Westby, WI
  4. Annah Dobson, Johnson Creek, WI
  5. Leslie Walker, Danvers, IL
  6. Nicole Ash, Newton, WI
  7. Tori Hanson, Sparta, WI
  8. Amanda Thompson, Rio, WI

13 year olds

  1. Brett Jones, Darlington, WI
  2. Lucas Wisnefski, Wyoming, IL
  3. Sarah Lillesand, Sheboygan Falls, WI
  4. Kendra Snyder, Lena, IL
  5. Bailey Jones, Darlington, WI
  6. Alexis Timmel, Johnson Creek, WI
  7. Claytoin Ruter, Shannon, IL
  8. Anna Schoen

14 year olds

  1. Aubrey Doherty, Johnson Creek, WI
  2. Allison Hawthorne, Westby, WI
  3. Kimberly Beck, Plymouth, WI
  4. Morgan Denzer, Pulaski, WI
  5. Addison Morse, Prophetstown, IL
  6. Bethany Fisher, Clear Lake, WI
  7. Abby Sabel, Chilton, WI
  8. Ashley Zimmerman, Spencer, WI

15 year olds

  1. Halley Becking, Florence, SD
  2. Derek Horstmeyer, Marshall, WI
  3. Paige Janke, Hixton, WI

5.Jessie Thompson

  1. Michaela Remiker, Whitelaw, WI
  2. Mikayla Kind, Jefferson, WI
  3. Kevin Welke, Osseo, WI

16 year olds

  1. Aaron Zimmerman, Spencer, WI
  2. Sara Esch, Shawano, WI
  3. Abigail Sudbrink, Clear Lake, WI
  4. Nelson England, Onieda, IL
  5. Suzanne Henning, Janesville, WI
  6. Lydia Russell, Brooklyn, WI
  7. Travis Juckem, Chilton, WI
  8. Austin Moll, Poynette, WI

17 year olds

  1. Dusty Jentz, Platteville, WI
  2. Mackenzie Nickels, Orfordville, WI
  3. Cody Welke, Osseo, WI

18 year olds

  1. Nick Colle, Luxemberg, WI
  2. Paige Sudbrink, Clear Lake, WI
  3. Lauren Barker, Monticello, IA
  4. Erica Reierson, Rio, WI

19 year olds

  1. Hilary Zuegeu, Stockton, IL
  2. Seth Arp, Arlington, WI
  3. Samantha Schermer, Latimer, IA

20 year olds

  1. Tayton Espenscheid-Stolee, Argyle, WI
  2. Amanda Ash, Newton, WI
  3. Matthew Colle, Luxemberg, WI
Sharing is Caring - Click Below to Share